Tradycyjne „Wianki” w Świerżach

W sobotę, 24 czerwca 2023 r., w Parku Podworskim w Świerżach odbyła się „Nadbużańska Noc Świętojańska”. Organizatorami wydarzenia była Gmina Dorohusk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku, Ochotniczą Strażą Pożarną w Świerżach, Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Dorohusku.

Jako pierwsi na „sobótkowej” scenie tradycyjnie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerżach. Z oddziału przedszkolnego wystąpiła grupa taneczna „Promyczki” oraz soliści: Michał Czujkowski , Marcel Kowalski, Aleksandra Szewczuk. Z klas starszych na scenie zobaczyć można było: Philippa Dutkiewicza i Nikolę Koniczuk – solo oraz w duecie z Sandrą Wierzchowską. Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały grupy funkcjonujące przy GOKiT w Dorohusku: „Stop Hop”, „Nocne koty” i „Na granicy stylu”. Kabaret Pod Cytrynką ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” w Dorohusku zaprezentował skecz pt. „Bajka o Jasiu i Małgosi”.

Nie mogło zabraknąć lokalnych zespołów, wystąpili: Sąsiedzi, Pogodna Jesień (z gościnnym udziałem Jarzębinek ze Żmudzi), Ale Babki, Cykady, CudaWianki oraz Natalia i Rafał Jankowscy. Wyczekiwanym punktem uroczystości  był występ Teatru Hesperydy, który przedstawił autorski spektakl pt. „Swarożycowe opowieści”. Gwiazdą wieczoru był zespół Energy Girls. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną prowadzoną przez DJ Astero.

Organizatorzy przygotowali konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, test wiedzy o Świerżach oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Spośród dziesięciu zgłoszonych wianków komisja konkursowa w składzie: dr inż. Ewa Stamirowska-Krzaczek – Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Piotr Kosmala – Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Chełm, Ewa Kozaczuk – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, najwyżej oceniła wianek wykonany przez Barbarę Mękal z Barbarówki, drugie miejsce przyznano KGW w Okopach-Kolonii, a trzecie miejsce przypadło KGW „Ale Babki” w Dorohusku. Wyróżnienia otrzymały: KGW w Turce, KGW w Brzeźnie, KGW w Ostrowie, KGW w Pograniczu, KGW w Wólce Okopskiej, Barbara Ilczuk z Okop oraz Anna Lewczuk z Okop. Narody wręczał Wójt Gminy Dorohusk – Wojciech Sawa. W konkursie wiedzy o Świerżach” zwyciężyły: Lena Książek, Hanna Kluziak oraz Klementyna Skurak, które odebrały nagrody od Ewy Kozaczuk – Prezesa SMŚiZŚ. Szczęśliwymi znalazcami kwiatu paproci były: Martyna Wieszchowska i Aleksandra Czebiera przy pomocy Katarzyny Chmielewskiej, które jak głosi legenda, czeka długie życie w zdrowiu, dobrobycie oraz miłości.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty wicia wianków i zabawy historyczne z Sulmirą, a także kreatywne warsztaty z Pracownią „LepGar”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko SMŚiZŚ, gdzie tradycyjnie można było posmakować „Świerżowskich specjałów”. Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż – Alicję Książek i Jana Suchockiego.

Imprezę prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku –  Renata Lalik.

Sponsorami imprezy byli:

  • Gmina Dorohusk
  • Gminny Zakład Obsługi Sp. z o.o. w Dorohusku
  • Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku
  • Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej
  • Sklep Spożywczo-Przemysłowy Świerże – Romualda Wierzbicka
  • Handel i Gastronomia Świerże – Stanisława Turewicz
  • Komendant Gminny OSP – Tadeusz Sinkowski

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomocy przy organizacji imprezy:

  • KGW w Ostrowie, Okopach-Kolonii, Wólce Okopskiej i Pograniczu
  • OSP Świerże, Okopy

fot. GOKiT w Dorohusku

fot. GBP w Dorohusku

fot. LepGar – Pracownia Garncarska

Call Now Button