Na ludowo w Turce

W sobotę, 10 lipca br. w Turce odbył się Festiwal Kultury Ludowej organizowany w ramach projektu Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką “Malowniczy Wschód”,  przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Na placu przy świetlicy znajdowały się stoiska, na których lokalni twórcy ludowi i koła gospodyń wiejskich prezentowały swoje wyroby – zarówno kulinarne jak i rękodzielnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska  KGW w Michałówce, Brzeźnie i Dorohusku, gdzie można było skosztować potraw przyrządzonych własnoręcznie przez członkinie. Hitem były pyszne podpłomyki, wypieczone i serwowane przez KGW w Okopach-Kolonii.

Wszyscy zainteresowani mogli podejrzeć przy pracy kowala i garncarza oraz wziąć udział warsztatach rzeźbiarskich i rękodzielniczych. Podczas festiwalu można było obejrzeć przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dorohusku eksponaty z Izby Etnograficznej znajdującej się w Pałacu Suchodolskich.

O odpowiednią oprawę muzyczną zadbały zespoły ludowe z terenu naszej gminy. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Ale Babki z Kapelą Męską, CudaWianki, Cykady, Nadbużański Klon Zielony, Sąsiedzi oraz Teosinki. Dzięki połączniu online, publiczność mogła obejrzeć występy grupy tanecznej z Ukrainy i zespołu Opalinka, którzy z powodu aktualnych obostrzeń nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w festiwalu. Imprezę prowadziła Halina Mysakowska.

Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej przygotowało grę losową z upominkami oraz poczęstunek z tradycyjnymi potrawami. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, organizatorzy zadbali o zabawy animacyjne dla dzieci.

Przez cały czas trwania imprezy działały stoiska gastronomiczne i handlowe, a także punkt informacyjny o szczepieniach przeciwko Covid-19 oraz punkt spisowy Narodowego Spisu Powszechnego 2021.

Organizatorzy składają podziękowania:

  • Zespołom śpiewaczym
  • Kołom Gospodyń Wiejskich, w szczególności KGW w Turce z przewodniczącą Anną Majewską
  • Ochotniczej Straży Pożarnej z Komendantem Gminnym – Tadeuszem Sinkowskim oraz Wiceprezes – Władysławą Skoczylas
  • Gminnej Bibliotece Publicznej w Dorohusku

fot. Beata Soczyńska

Call Now Button