Dobre wieści dla rolników na lubelszczyźnie! Agrolok otwiera punkt skupu!

Kompleksowa obsługa rolnictwa to zobowiązanie, które firma Agrolok ma od dawna wpisane w swój plan działania. Zaopatrzenie w środki do produkcji rolnej, doświadczalnictwo, doradztwo a finalnie – bezpieczny skup płodów rolnych. Teraz również w województwie lubelskim rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać płody rolne liderowi polskiej branży rolnej.

Ruszyły prace nad budową elewatora w miejscowości Zalasocze. Magazyn o wstępnej pojemności 33 tysięcy ton w połączeniu z nowoczesnymi koszami przyjęciowymi zapewni rolnikom sprawną sprzedaż swojego towaru. Silosy będą zapełniane przez dwa kosze przyjęciowe o wysokiej wydajności 150 t/h każdy; powstanie też suszarnia do zboża o wydajności do 1000 t/dobę oraz budynek biurowy.

Kompleksowa inwestycja polskiej firmy

Działalność na terenie zakupionym przez Agrolok w 2021 roku ruszy już w listopadzie tego roku, są też plany na systematyczną rozbudowę. Zadowolenia ze startu nowego elewatora nie kryje Jacek Śpiewak, dyrektor działu zbóż firmy Agrolok:

–  Inwestycja w Zalasoczu to kolejna, bardzo ważna “cegiełka” dołożona do ogólnokrajowej sieci skupu zbóż. Dzięki niej usprawnimy odbiory zbóż, rzepaku, kukurydzy czy soi od producentów z południowo-wschodniej Polski – mówi Śpiewak. –   Nowoczesny magazyn pozwoli obniżyć koszty przeładunku, skróci czas oczekiwania i obniży koszty transportu – to wszystko da nam szansę na proponowanie klientom atrakcyjniejszych cen skupu. Wydajny elewator umożliwi też sprawny transport koleją nawet dużych partii ziarna i pozwoli utrzymać ciągłość skupu przez cały rok, dając rolnikom elastyczność w podejmowaniu decyzji o sprzedaży płodów rolnych.

Podobnego zdania jest starosta chełmski, Piotr Deniszczuk, który uważa że pojawienie się nowej firmy skupującej płody rolne to bardzo dobra wiadomość dla lokalnych rolników.

– Większa konkurencja na rynku skupu daje realną szansę na lepsze warunki sprzedaży i bardziej stabilne ceny. Rolnicy od dawna sygnalizowali potrzebę większego wyboru i przejrzystości w obrocie płodami rolnymi – ta inwestycja może być odpowiedzią na te oczekiwania. Cieszy nas, że renomowany inwestor dostrzegł potencjał naszego powiatu – mówi samorządowiec.

Województwo lubelskie ma duży potencjał produkcyjny, a według ekspertów może stać się kolejnym zagłębiem uprawy krajowej soi. To ważny dla Agroloku surowiec, ponieważ od 2018 roku firma prowadzi produkcję unikatowych na rynku komponentów paszowych właśnie z soi i rzepaku.

– Jako przetwórca ziarna soi bez gmo i rzepaku widzimy w tym regionie doskonały rynek zaopatrzenia naszego Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego. Zależy nam na popularyzacji uprawy soi w Polsce i aby mogła się dynamicznie rozwijać, dbamy o ułatwienie plantatorom zbytu plonów. Magazyn w Zalasoczu jest kolejnym ogniwem zwiększającym możliwości przechowywania i skupu tego cennego surowca białkowego – potwierdza dyrektor działu zbóż Agroloku, Jacek Śpiewak.

Dzięki połączeniu elewatora z linią kolejową, zapewniony będzie płynny transport płodów rolnych do portu, a w przypadku rzepaku i soi – do Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego w Osieku koło Brodnicy. Postawienie mocnego akcentu na transport kolejowy to też dobra wiadomość dla okolicznych mieszkańców, ponieważ choć w pewnej mierze wpłynie na natężenie ruchu kołowego.

Biznesowy magnes

Nowa inwestycja na styku miejscowości Zalasocze i Świerże-Kolonia to dobra wiadomość dla samorządu, który w ten sposób zyska m.in. znaczące wpływy do budżetu. W pierwszym etapie rozwoju działalności w Zalasoczu Agrolok planuje zatrudnienie 10 pracowników. To jednak dopiero zalążek docelowej kadry w tym miejscu. Ruch tak dużej firmy z całkowicie polskim kapitałem to także jasny sygnał dla innych przedsiębiorców, że warto zainteresować się rozwojem działalności w tym regionie.

Jak mówi wójt gminy Dorohusk, Wojciech Sawa, pozyskiwanie przedsiębiorców jest jednym z kluczowych wyzwań regionu:

– Rozpoczęcie działalności Agroloku może zwrócić uwagę innych firm na nasze tereny inwestycyjne. A udana współpraca pomiędzy samorządem i przedsiębiorstwem może zachęcić kolejnych inwestorów – mówi.

Samorządowcy dostrzegają też inne korzyści związane z rozpoczęciem działalności firmy w regionie:

– Agrolok to przede wszystkim nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a dla gminy wpływy do budżetu z tytułu podatków. To także szeroko rozumiane wsparcie lokalnego rozwoju i rozbudowa infrastruktur – wylicza Wojciech Sawa.

– Inwestycja firmy Agrolok to dla naszego powiatu chełmskiego znaczący impuls rozwojowy – podkreśla starosta, Piotr Deniszczuk.  – Co równie istotne, odpowiada na jedno z kluczowych wyzwań regionu – potrzebę aktywizacji gospodarczej terenów wiejskich i zatrzymania odpływu młodych ludzi.

Agrolok w regionie jest obecny już od dłuższego czasu – oprócz, rzecz jasna, pracy handlowej wspiera m.in. lokalne inicjatywy (jak klub piłkarski Granica Dorohusk). Starosta Deniszczuk zauważa, że taka współpraca buduje zaufanie i wzmacnia więzi między biznesem a mieszkańcami:

– Agrolok to firma, która ma doświadczenie w działaniach promujących rolnictwo i lokalną przedsiębiorczość, dlatego widzimy duży potencjał we wspólnym organizowaniu wydarzeń, takich jak dożynki, targi rolne czy spotkania edukacyjne dla młodzieży.

Już jesienią tego roku województwo lubelskie zyska więc nie tylko znaczący punkt skupu płodów rolnych i lepszy dostęp do sieci sprzedaży lidera branży rolnej w Polsce, ale również silnego partnera we wspólnych inicjatywach i rozwoju.

O firmie

Firma Agrolok działa na polskim rynku rolniczym już od 35 lat, systematycznie rozwijając swoją ofertę, zakres usług oraz kolejne lokalizacje. Firmę wyróżnia nie tylko szeroka, ogólnokrajowa oferta sprzedaży środków do produkcji rolnej, ale też oferowane doradztwo oraz rozbudowany skup płodów rolnych (w 2024 roku Agrolok skupił od polskich rolników łącznie 1 100 000 ton surowców). Do najnowszych inwestycji w rozwój sieci skupu zbóż, oprócz Zalasocza w województwiie lubelskim, należą również elewatory w Świebodzinie (lubuskie), Łobzie (zachodniopomorskie) oraz teren w Namysłowie (dolnośląskie).

Kontakt dla mediów

Paulina Biernatowska –  rzecznik prasowy Agrolok
tel. 668 379 560
email: paulina.biernatowska@agrolok.com.pl

Call Now Button