Noc Świętojańska w Świerżach

W sobotę, 25 czerwca 2022 r., po dwuletniej przerwie, w Parku Podworskim w Świerżach odbyła się „Nadbużańska Noc Świętojańska”. Organizatorami wydarzenia była Gmina Dorohusk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku oraz Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej.

Jako pierwsi na sobótkowej scenie zaprezentowali się mali artyści ze Szkoły Podstawowej w Świerżach – oddział przedszkolny oraz solistki: Aleksandra Szewczuk, Sandra Wierzchowska i Maja Raczyńska. Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały grupy funkcjonujące przy GOKiT w Dorohusku – „Nocne koty” i „Na granicy stylu”. Tradycyjnie już wystąpił kabaret Pod Cytrynką ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” w Dorohuska, prezentując skecz pt. „Jak to wilk chciał zjeść Czerwonego Kapturka”.

O ciekawą oprawę muzyczną zadbały zespoły ludowe: Pogodna Jesień, Sąsiedzi, Ale Babki z Kapelą Męską, CudaWianki, Cykady oraz zespół muzyczny Blues Man. Gwiazdą wieczoru był Yaroo. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną prowadzoną przez DJ Astero i DJ Ernest.

Organizatorzy przygotowali konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, test wiedzy o Świerżach oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Spośród siedmiu zgłoszonych wianków komisja konkursowa w składzie: Paweł Łapiński – dyrektor Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Chełmie, Tamara Radecka – kierownik ŚDS „Cytrynka” w Dorohusku oraz Andrzej Suchocki – wiceprezes SMŚiZŚ, najwyżej oceniła wianek KGW w Turce, drugie miejsce przyznano KGW „Ale Babki” w Dorohusku, a trzecie miejsce przypadło KGW w Okopach-Kolonii. Wyróżnienia otrzymały: zespół Teosinki, KGW w Wólce Okopskiej, KGW w Barbarówce oraz Barbarze Mękal. Narody wręczał Wójt Gminy Dorohusk – Wojciech Sawa. W konkursie „Wiedzy o Świerżach” zwyciężyli: Zofia Dyczko, Paweł Andruszewski, Marian Mazur, którzy odebrali nagrody od Ewy Kozaczuk – prezesa SMŚiZŚ. Kwiat paproci do czasu zakończenia imprezy nie został odnaleziony. Na szczęśliwego znalazcę cały czas czeka atrakcyjna nagroda.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wicia wianków. Podczas imprezy oglądać można było wystawę rękodzieła przygotowaną przez KGW w Michałówce oraz Martę Lewińską. Bogato zastawione były stoiska gastronomiczne przygotowane przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich z Dorohuska, Wólki Okopskiej oraz Turki, jak również Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej.

Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż – Alicję Książek i Jana Suchockiego oraz Radną Rady Gminy – Ewę Furmanik.

Imprezę prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku –  Renata Lalik.

Sponsorami imprezy byli:

  • Gmina Dorohusk
  • Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku
  • Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej
  • Gminny Zakład Obsługi, Sp. z o.o. w Dorohusku
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Sabat” – Beata Sawicka
  • Sklep Spożywczo-Przemysłowy Świerże – Romualda Wierzbicka
  • Handel i Gastronomia Świerże – Stanisława Turewicz

Organizatorzy serdecznie dziękują za pomocy przy organizacji imprezy:

  • KGW w Brzeźnie, Okopach Kolonii, Barbarówce, Wólce Okopskiej, Dorohusku, Turce, Michałówce
  • OSP Świerże, Okopy i Barbarówka

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Nowy Tydzień, Super Tydzień oraz Radio Bon Ton.

Call Now Button