Noc Świętojańska już za nami

W sobotę, 22 czerwca 2024 r., na boisku sportowym w Świerżach odbyła się „Nadbużańska Noc Świętojańska”. Organizatorami wydarzenia była Gmina Dorohusk we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku, Stowarzyszeniem Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, Gminną Biblioteką Publiczną w Dorohusku oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Świerżach

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Dorohusk – Wojciech Sawa, a następnie głos zabrali Senator RP – Józef Zając oraz Poseł na Sejm RP – Krzysztof Grabczuk.

W części artystycznej jako pierwsi wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerżach, a następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały grupy działające przy GOKiT w Dorohusku: „Stop Hop”, „Nocne koty” i „Na granicy stylu”. Kabaret Pod Cytrynką ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” w Dorohusku przedstawił skecz pt. „Żona dla księcia”. Nie zabrakło także lokalnych zespołów, wystąpili: Ale Babki z Kapelą Męską, Cykady, CudaWianki, Bokoryna z Żalina oraz Natalia i Rafał Jankowscy. Tuż po zmroku grupa MC Fire z Lublina zaprezentowała ogniste show. Gwiazdą wieczoru był zespół B-Qll, a imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna.

Spośród ośmiu zgłoszonych wianków do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy, komisja w składzie: Kamil Taras – strażnik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oddział w Chełmie, Adam Błaszczak – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dorohusk, Elżbieta Walczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerżach, najwyżej oceniła wianek wykonany przez Barbarę Mękal z Barbarówki, drugie miejsce przyznano KGW „Ale Babki” w Dorohusku, a trzecie miejsce zajęła Stanisława Walczuk z Okop-Kolonii. Wyróżnienia otrzymały wianki: KGW w Okopach-Kolonii, KGW „Nadbużańskie Okopianki” w Okopach, KGW w Turce, KGW w Wólce Okopskiej, KGW w Brzeźnie. Odbył się także konkursy: wiedzy o Świerżach, biblioteczny ”W świecie bajek i baśni” oraz plastyczny „Zakwita tylko raz”, w którego przeprowadzenie zaangażowali się Anna Jabłońska i Sylwester Steciuk wraz z żoną.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty wyplatania wianków zorganizowane przez KGW w Wólce Okopskiej, warsztaty garncarskie oraz robienia papieru czerpanego prowadzone są przez pracownię „LepGar”. Na stoisku Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej tradycyjnie można było posmakować „Świerżowskich specjałów”. Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż – Alicję Książek i Jana Suchockiego.

Imprezę prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Turystyki w Dorohusku –  Renata Lalik.

Sponsorami imprezy byli:

 • Gmina Dorohusk
 • Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Dorohusku
 • Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej
 • Gminny Zakład Obsługi, Sp. z o.o. w Dorohusku
 • Granitex – Sylwester Steciuk
 • Bank Spółdzielczy w Leśniowicach oddział w Dorohusku
 • Komendant Gminny OSP – Tadeusz Sinkowski
 • Przewodnicząca Rady Gminy Dorohusk – Małgorzata Sarzyńska
 • Handel i Gastronomia Świerże – Stanisława Turewicz
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy Świerże – Romualda Wierzbicka

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy, w szczególności:

 • Kołom Gospodyń Wiejskich: „Nadbużańskie Okopianki” w Okopach, „Ale Babki” w Dorohusku, Okopach-Kolonii, Pograniczu, Turce
 • Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Dorohusku
 • Komendantowi Komisariatu Policji w Dorohusku – podinsp.  Michałowi Morylowi
 • Komendantowi Gminnemu OSP – Tadeuszowi Sinkowskiemu

fot. GOKiT w Dorohusku

fot. GBP w Dorohusku

Call Now Button