Gminno-parafialne święto plonów

W niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. na placu pod Pałacem Suchodolskich w Dorohusku, odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne – tradycyjne święto plonów po zakończeniu żniw i prac w polu.

Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się od przejazdu korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska. Następnie odbyła się plenerowa Msza Św., w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy.

W części oficjalnej głos zabrał m.in. Wójt Gminy Dorohusk – Wojciech Sawa, który podziękował wszystkim rolnikom za ciężką pracę podczas tegorocznych żniw oraz docenił wykonawców pięknych wieńców dożynkowych. Nie obyło się bez tradycyjnego zwyczaju dzielenia się chlebem z uczestnikami uroczystości. Na ręce Pana Wójta przekazali go starostowie tegorocznych dożynek – Państwo Mirosława i Sławomir Nowosad z Michałówki.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespoły z terenu naszej gminy – Cykady, Ale Babki z Kapelą Męską, Sąsiedzi, Pogodna Jesień, CudaWianki oraz duet Ósmy Cud Świata. Gwiazdą tegorocznego święta plonów był zespół Afterparty, przed którym na scenie wystąpili jeszcze Lejdi M i formacja Malibu.

Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje dla najmłodszych, różnego rodzaju gry i zabawy i dmuchane zjeżdżalnie. Przez cały czas trwania dożynek czynne byłe również punkty gastronomiczne i stoiska przygotowane przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich z: Dorohuska, Okop, Okop-Kolonii, Pogranicza, Barbarówki oraz Brzeźna. Wśród prac twórców ludowych można było podziwiać m.in. ręcznie szyte stroje ludowe przez Felicję Matczuk.

Obchodom święta plonów towarzyszył również zawody i konkursy. Już w sobotę, o świcie nad Bugiem spotkali się wędkarze, którzy walczyli w dożynkowych zawodach wędkarskich o Puchar Wójta Gminy. Zawody zorganizowane zostały przez PZW oddział w Dorohusku. Zwycięzcą okazał się Marek Kupisz, wyprzedzając Wojciecha Kowalczyka (obaj z koła PZW Wola Uhruska) oraz Adama Żukowskiego (Koło PZW Moczykij).

W konkursie „Najlepszy chleb wiejski” wygrała Justyna Iwańczuk z Ostrowa. Drugie miejsce zajęła Irena Iwańczuk z Michałówki, a trzecie Małgorzata Hajduk z Ostrowa. Łącznie do konkursu zgłoszono 10 wypieków.

Najsmaczniejszym daniem z kapusty okazało się to przygotowane przez Justynę Łacińską z KGW w Wólce Okopskiej. Drugie miejsce przypadło potrawie przygotowanej przez Małgorzatę Hajduk z Ostrowa, a trzecie – Barbarze Mękal z Barbarówki. Do konkursu zgłoszono 6 dań.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Spośród aż 13 zgłoszonych do udziału, komisji konkursowej najbardziej spodobał ten przygotowany przez Monikę Kowalczuk i Barbarę Mękal z Barbarówki. Kolejne miejsca przyznano wieńcom wykonanym przez KGW w Turce i KGW w Okopach-Kolonii.

Dużą popularnością cieszyły się dożynkowe zawody strzeleckie o Puchar Wójta Gminy zorganizowane przez Gminne Koło LOK Invictus w Dorohusku. Rywalizowano w pięciu kategoriach, a wyniki prezentują się następująco – kat. drużynowo: 1. Iwona i Aleksandra Pedo, 2. Ewa i Marika Ogrodnik, 3. Łukasz i Wiktor Książek, kat. kobiety: 1. Magdalena Chomiarczuk, 2. Bernadetta Czyżewska, 3. Ewa Stachniuk, kat. mężczyźni: 1. Mateusz Olchowski, 2. Rafał Kowalski, 3. Krzysztof Krakiewicz, kat. juniorzy: 1. Aleksandra Pedo, 2. Julia Mękal, 3. Tomasz Dyczko, kat. młodzicy: 1. Weronika Witkowska, 2. Milena Duda, 3. Aleksander Nurek. Najmłodszym uczestnikiem rywalizacji była 3,5-letnia Martyna Urbańska, a najstarszym 76-letni Krzysztof Pietrzak.

Imprezę prowadziła Halina Mysakowska.

Sponsorem głównym Dożynek Gminnych – Dorohusk 2023 był Tezet Sp. z o.o.

Sponsorami wspierającymi byli:

 • Sukces Sp. z o.o. Dorohusk
 • Usługi przeładunkowe – Marta Borsuk
 • PTHU „Tokarex” – Jan Tokarski
 • Beta Prim Sp. z o.o. Dystrybucja Gazu
 • PKS International Cargo S.A.
 • P.P.H.U. „Adriust” Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Export-Import – Mieczysław Seweryniuk
 • Bank Spółdzielczy w Leśniowicach – Oddział w Dorohusku
 • Farma Suchekownaty-Pieńków – Marek Maria Pieńkowski
 • „Geo-Tech” Usługi geodezyjne – Zbigniew Siłuch
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Sabat” – Beata Sawicka
 • Sołtys Sołectwa Michałówka – Sławomir Nowosad
 • BH Meble Sp. z o.o.
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Artur Mazurek
 • Komendant Gminny OSP – Tadeusz Sinkowski
 • Gminny Zakład Obsługi Sp. z o.o.
 • Handel i Gastronomia Świerże – Stanisława Turewicz
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Romualda Wierzbicka

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim organizacjom, instytucjom i osobom fizycznym, które udzieliły wsparcia i pomocy przy organizacji imprezy. Szczególne podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Dorohusk, które jak zawsze spisały się na medal!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Nowy Tydzień, Super Tydzień oraz Radio Bon Ton.

fot. GOKiT w Dorohusku

fot. Barbara Nowosad-Wawryniuk

fot. Agnieszka i Henryk Dyczko

Call Now Button